Kūčios: keletas įdomių faktų ir tradicijų

1

Kūčios: keletas įdomių faktų ir tradicijų

Kūčios nemenkai daliai žmonių kelia didžiulius sentimentus ir tikrų tikriausią jaudulį, kuomet su džiaugsmu laukiama tos akimirkos, kai visi artimiausi ir brangiausi žmonės drauge susės aplink gardžiomis vaišėmis nuklotą Kūčių stalą. Todėl visuomet yra įdomu sužinoti bent keletą faktų apie Kūčias ir šios šventės tradicijas.

 1. Anuomet ant lietuvių Kūčių stalo būdavo 13 patiekalų. Bėgant laikui jų sumažėjo iki 12. Iki šiol daugelyje šeimų ši tradicija yra išsaugota. Tačiau tuomet, kai yra skaičiuojami Kūčių patiekalai, turi būti skaičiuojami ir gėrimai, duona, riešutai bei kiti užkandžiai.
 2. Mokslininkai skaičiuoja, kad Kalėdų senelis, norėdamas visiems žmonėms Kūčių naktį išnešioti kalėdines dovanas, turėtų per sekundę aplankyti 822 namus, keliaujant 1050 km/val. greičiu!
 3. Tradiciškai ne vienoje pasaulio šalyje Kūčių vakarą vaikai Kalėdų seneliui palieka pyrago gabalėlių ir netgi brendžio! Taip pat nepamirštami ir Kalėdų senelio ištikimieji padėjėjai elniai, kuriems yra paliekamos morkos.
 4. Australijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Šveicarijoje kalėdinės dovanos yra išpakuojamos ne Kalėdų rytą, o Kūčių vakarą. Iš tiesų tradicijos bėgant laikui keičiasi, todėl kai kuriose šeimose ir Lietuvoje yra priimta dovanomis apsikeisti ir jas išpakuoti Kūčių vakarą.
 5. Prancūzijoje vaikai savo batus Kūčių vakarą palieka šalia židinio, kadangi jie tiki, jog Kalėdų senelis pripildys juos žaislais ir saldainiais.
 6. Kūčios ne visose pasaulio šalyse yra priskiriamos šventinei dienai, kuomet žmonėms nereikia keliauti į darbą – taip pat yra ir Lietuvoje. Tačiau Kūčių dieną yra įprasta „dirbti“ šventinėmis nuotaikomis ir darbą palikti anksčiau, bandant suspėti išrinkti paskutines kalėdines dovanas, dekoruoti savo namus ir paruošti gardžius Kūčių patiekalus.
 7. Krikščionys tradiciškai švenčia ir vidurnakčio masę, kuri vyksta vidurnaktį prieš Kalėdas. Šios ceremonijos, kuri yra rengiama daugybėje pasaulio šalių, metu yra švenčiamas Jėzaus Kristaus gimimas, kadangi yra tikima, jog jis gimė naktį. Kita vertus, pastaruoju metu vidurnakčio masės šventimas skiriasi ir pakankamai dažnai vidurnakčio masė minima nebe vidurnaktį.
 8. Kūčios yra išeiginė tokiose šalyse kaip Čekija ir Estija.
 9. Anot legendos, Šv. Nikolas paliko aukso monetų trijų neturtingų seserų kojinėse. Vieną naktį mergaitės nuėjo miegoti, palikdamos savo kojines virš židinio ugnies tam, kad jos išdžiūtų. Šv. Nikolas kaip geros valios ženklą į kaminą įmetė tris maišelius aukso monetų, kurie įkrito tiesiai į seserų kojines. Nuo to laiko visame pasaulyje yra tęsiama ši tradicija, kuomet kojinės Kūčių vakarą yra pakabinamos šalia židinio.
 10. Pirmojo pasaulio karo metais tarp britų ir vokiečių karinių pajėgų neoficialiai buvo paskelbtos „Kalėdų paliaubos“. Paliaubos prasidėjo 1914 m. Kūčių dieną – tądien buvo naudojamos dekoracijos, giedamos džiaugsmingos giesmės ir keičiamasi kalėdinėmis dovanomis. Paliaubų metu taip pat buvo leidžiama neseniai mūšyje kritusiems kariams būti palaidotiems.
 11. Didžiojoje Britanijoje yra pasakojama sena pasaka, kurioje sakoma, kad „Kūčių dieną iškepta duona niekuomet nesuges“. Tačiau tai tik pasaka. Netikėkite tuo ir jokiu būdu nevalgykite senos Kūčių dieną iškeptos duonos!
 12. Pasakoti vaiduokliškas siaubo istorijas Kūčių vakarą yra tradicija, kuri per pastarąjį amžių išnyko.
 13. Didelė dalis švedų nuo pat 1960 m. Kūčių vakarą žiūri ančiuko Donaldo animacinius filmukus.
 14. Norvegijoje žmonės Kūčių dieną slepia šluotas. Senovės pasakose yra sakoma, kad raganos ir kitos blogosios dvasios atkeliauja Kūčių naktį ir pavogusios šluotas jomis skraido, sukeldamos didžiulę sumaištį bei netvarką.

Rekomenduojame

Kokios galėtų būti vaikiškos lovytės?

Kokios galėtų būti vaikiškos lovytės?

Vaikiškų lovyčių pasirinkimas atsakinga užduotis. Tėvai dažniausiai nori, jog lovytė būtų patogi, miela, galbūt žaisminga, kad vakarui atėjus mažylis džiugiai keliautų nakties poilsiui. Taip pat svarbu, kad baldas būtų praktiškas bei funkcionalus. Vaikiškos lovytės dažnai pasirenkamos atsižvelgiant į vaiko amžių. Jos skiriasi nuo įprastų lovų suaugusiems ne tik dydžiu, bet ir įdomesniu dizainu, ryškiomis spalvomis. […]

Apie baro stalus ir baro, pusbario kėdes

Apie baro stalus ir baro, pusbario kėdes

Baro stalai iš restoranų, kavinių ir barų jau seniai persikėlė į žmonių namus. Jie naudojami pagrąžinti interjerą, suteikta jam kažko ypatingo, taip pat tai gali būti kaip erdvės atskyrimo elementas. Baro stalas puikiai atskiria virtuvės zoną nuo svetainės. Mažose virtuvėse jis netgi naudojamas vietoj valgomojo stalo. Su baro stalu padidėjo paklausa ir baro, pusbario kėdžių. […]

Veiksmingos priemonės, kurių pagalba galite apsipirkti pigiau

Veiksmingos priemonės, kurių pagalba galite apsipirkti pigiau

Kadangi kiekvienas iš mūsų turime didžiulę pasirinkimo laisvę, kai kalba pakrypsta apie prekių įsigijimą, niekuomet neturėtumėte leisti sau piktintis didelėmis prekių kainomis. Jei mes turime galimybę pasinaudoti veiksmingomis priemonėmis, padedančiomis mums daugiau sutaupyti neaukojant įsigyjamų prekių kokybės, kodėl gi tokios galimybės turėtume atsisakyti? Naudokitės kuponais ir akcijų leidiniais Naudojimasis kuponais ir akcijų leidiniais nereiškia, kad […]

Naudotų baldų aptraukimas naujais audiniais: klientų baldininkams dažniausiai užduodami klausimai

Naudotų baldų aptraukimas naujais audiniais: klientų baldininkams dažniausiai užduodami klausimai

Minkštųjų naudotų baldų aptraukimas – nemažai klientų dėmesio sulaukianti paslauga. Natūralu, kad aktyviai ja besidomintiems klientams kyla ir įvairių klausimų. Dažniausiai užduodamus patarsime šiame straipsnyje. Ar baldų aptraukimo paslauga brangi? Kokybiškai, laikantis visų reikalavimų suteikta paslauga nebus pigi. Jai reikia specialių įgūdžių, patirties. Baldų aptraukimas audiniu ar oda – tai tik ledkalnio viršūnė: dažnai reikia […]

Patarimai naujakuriams: 2021 m. interjero tendencijos

Patarimai naujakuriams: 2021 m. interjero tendencijos

Kuriant namų interjerą, svarbu ne tik atsižvelgti į vyraujančias dizaino tendencijas. Taip pat verta pagalvoti apie savo asmeninės erdvės kūrimą, apie namų praktiškumą bei individualumą. Interjero dizainerė Dovilė Sakevičė pristato patarimus, kaip sukurti harmoningus, charakteringus namus, o prekybos tinklo „Senukai“ atstovė atskleidžia, kokius madingus interjero akcentus naujakuriai dažniausiai renkasi savo būstams. Karaliauja medis ir juodas […]

Kaip sutaupyti kraustantis į naująjį būstą?

Kaip sutaupyti kraustantis į naująjį būstą?

Įsigijus naują būstą užgriūna daugybė išlaidų ir rūpesčių. Pagrindinės išlaidos nusprendus keisti gyvenamąją vietą yra būsto įsigijimas arba statyba, įvairiausi mokesčiai, būsto įrengimo išlaidos. Turbūt pati maloniausia ir galima sakyti paskutinė būsto įrengimo dalis yra jo apstatymas daiktais ir baldais. Komfortiškiausias, paprasčiausias ir greičiausias būdas į naująjį būstą atsigabenti baldus ir daiktus yra pasinaudoti perkraustymo […]