Kūčios: keletas įdomių faktų ir tradicijų

1

Kūčios: keletas įdomių faktų ir tradicijų

Kūčios nemenkai daliai žmonių kelia didžiulius sentimentus ir tikrų tikriausią jaudulį, kuomet su džiaugsmu laukiama tos akimirkos, kai visi artimiausi ir brangiausi žmonės drauge susės aplink gardžiomis vaišėmis nuklotą Kūčių stalą. Todėl visuomet yra įdomu sužinoti bent keletą faktų apie Kūčias ir šios šventės tradicijas.

 1. Anuomet ant lietuvių Kūčių stalo būdavo 13 patiekalų. Bėgant laikui jų sumažėjo iki 12. Iki šiol daugelyje šeimų ši tradicija yra išsaugota. Tačiau tuomet, kai yra skaičiuojami Kūčių patiekalai, turi būti skaičiuojami ir gėrimai, duona, riešutai bei kiti užkandžiai.
 2. Mokslininkai skaičiuoja, kad Kalėdų senelis, norėdamas visiems žmonėms Kūčių naktį išnešioti kalėdines dovanas, turėtų per sekundę aplankyti 822 namus, keliaujant 1050 km/val. greičiu!
 3. Tradiciškai ne vienoje pasaulio šalyje Kūčių vakarą vaikai Kalėdų seneliui palieka pyrago gabalėlių ir netgi brendžio! Taip pat nepamirštami ir Kalėdų senelio ištikimieji padėjėjai elniai, kuriems yra paliekamos morkos.
 4. Australijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Šveicarijoje kalėdinės dovanos yra išpakuojamos ne Kalėdų rytą, o Kūčių vakarą. Iš tiesų tradicijos bėgant laikui keičiasi, todėl kai kuriose šeimose ir Lietuvoje yra priimta dovanomis apsikeisti ir jas išpakuoti Kūčių vakarą.
 5. Prancūzijoje vaikai savo batus Kūčių vakarą palieka šalia židinio, kadangi jie tiki, jog Kalėdų senelis pripildys juos žaislais ir saldainiais.
 6. Kūčios ne visose pasaulio šalyse yra priskiriamos šventinei dienai, kuomet žmonėms nereikia keliauti į darbą – taip pat yra ir Lietuvoje. Tačiau Kūčių dieną yra įprasta „dirbti“ šventinėmis nuotaikomis ir darbą palikti anksčiau, bandant suspėti išrinkti paskutines kalėdines dovanas, dekoruoti savo namus ir paruošti gardžius Kūčių patiekalus.
 7. Krikščionys tradiciškai švenčia ir vidurnakčio masę, kuri vyksta vidurnaktį prieš Kalėdas. Šios ceremonijos, kuri yra rengiama daugybėje pasaulio šalių, metu yra švenčiamas Jėzaus Kristaus gimimas, kadangi yra tikima, jog jis gimė naktį. Kita vertus, pastaruoju metu vidurnakčio masės šventimas skiriasi ir pakankamai dažnai vidurnakčio masė minima nebe vidurnaktį.
 8. Kūčios yra išeiginė tokiose šalyse kaip Čekija ir Estija.
 9. Anot legendos, Šv. Nikolas paliko aukso monetų trijų neturtingų seserų kojinėse. Vieną naktį mergaitės nuėjo miegoti, palikdamos savo kojines virš židinio ugnies tam, kad jos išdžiūtų. Šv. Nikolas kaip geros valios ženklą į kaminą įmetė tris maišelius aukso monetų, kurie įkrito tiesiai į seserų kojines. Nuo to laiko visame pasaulyje yra tęsiama ši tradicija, kuomet kojinės Kūčių vakarą yra pakabinamos šalia židinio.
 10. Pirmojo pasaulio karo metais tarp britų ir vokiečių karinių pajėgų neoficialiai buvo paskelbtos „Kalėdų paliaubos“. Paliaubos prasidėjo 1914 m. Kūčių dieną – tądien buvo naudojamos dekoracijos, giedamos džiaugsmingos giesmės ir keičiamasi kalėdinėmis dovanomis. Paliaubų metu taip pat buvo leidžiama neseniai mūšyje kritusiems kariams būti palaidotiems.
 11. Didžiojoje Britanijoje yra pasakojama sena pasaka, kurioje sakoma, kad „Kūčių dieną iškepta duona niekuomet nesuges“. Tačiau tai tik pasaka. Netikėkite tuo ir jokiu būdu nevalgykite senos Kūčių dieną iškeptos duonos!
 12. Pasakoti vaiduokliškas siaubo istorijas Kūčių vakarą yra tradicija, kuri per pastarąjį amžių išnyko.
 13. Didelė dalis švedų nuo pat 1960 m. Kūčių vakarą žiūri ančiuko Donaldo animacinius filmukus.
 14. Norvegijoje žmonės Kūčių dieną slepia šluotas. Senovės pasakose yra sakoma, kad raganos ir kitos blogosios dvasios atkeliauja Kūčių naktį ir pavogusios šluotas jomis skraido, sukeldamos didžiulę sumaištį bei netvarką.

Rekomenduojame

Ieškome tinkamiausios interjero dizainerės! 7 patarimai

Ieškome tinkamiausios interjero dizainerės! 7 patarimai

Tinkama komanda gali bet kokius darbus padaryti kur kas paprastesniais ir greitesniais. Tad jeigu norite, kad Jūsų namuose kiekvienas daiktas turėtų jam paskirti vietą ir tuo pačiu kiekvienas akcentas būtų išbaigtas iki mažiausių smulkmenų – tokiu atveju Jūsų gyvenimo komandoje visada turi būti ir interjero dizainerė, kuri pasirūpins, kad Jūsų namai ne tik atrodytų, tačiau […]

7 interjero patarimai, kurie palengvins jūsų vizijos įgyvendinimą

7 interjero patarimai, kurie palengvins jūsų vizijos įgyvendinimą

Žinodami vos kelis praktiškus patarimus jūs galite reikšmingai pakoreguoti savo būsto interjerą, paverčiant jį žurnalo viršelio vertu „kūriniu“. Todėl pateikiame jums kelis patarimus, kurie padės jums išspręsti ne vieną klausimą ir palengvins jūsų būsto interjero kūrimą. Paveikslus kabinkite tinkamame aukštyje Ar kada nors buvote pagalvoję apie tai, kokiame aukštyje jūs turėtumėte kabinti paveikslus? O galbūt […]

Skysti tapetai ir jų pagrindiniai privalumai

Skysti tapetai ir jų pagrindiniai privalumai

Jei girdėjote, kad šiuo metu skysti tapetai sulaukia didžiulio populiarumo, turbūt ėmėte svarstyti, kokie gi yra jų privalumai. Šiuolaikinėje rinkoje yra siūlomas itin gausus įvairių skystų tapetų asortimentas. Juos atstatyti yra labai paprasta, jei darbo metu yra pažeidžiamas paviršius, o nusprendus juos pakeisti – tai padaryti taip pat būna labai nesudėtinga. Skystų tapetų savybės Skysti […]

Dizaino ekspertė: aklai vadovautis 2020 metų interjero tendencijomis – nederėtų

Dizaino ekspertė: aklai vadovautis 2020 metų interjero tendencijomis – nederėtų

Atnaujinant ar įsirengiant būstą, interjero ekspertai pataria aklai nesivadovauti tuo metu vyraujančiomis dizaino tendencijomis. Anot jų, mados keičiasi daug greičiau nei atsiranda poreikis ir vėl atnaujinti būstą, todėl kiekvienas sprendimas turi būti gerai apgalvotas. Kaip nesivaikant pasaulinių interjero tendencijų namams suteikti madingų akcentų, pataria „Senukų“ interjero dizainerė Rita Butkė. Pasaulinės interjero spalvų tendencijos – tik […]