Kūčios: keletas įdomių faktų ir tradicijų

1

Kūčios: keletas įdomių faktų ir tradicijų

Kūčios nemenkai daliai žmonių kelia didžiulius sentimentus ir tikrų tikriausią jaudulį, kuomet su džiaugsmu laukiama tos akimirkos, kai visi artimiausi ir brangiausi žmonės drauge susės aplink gardžiomis vaišėmis nuklotą Kūčių stalą. Todėl visuomet yra įdomu sužinoti bent keletą faktų apie Kūčias ir šios šventės tradicijas.

 1. Anuomet ant lietuvių Kūčių stalo būdavo 13 patiekalų. Bėgant laikui jų sumažėjo iki 12. Iki šiol daugelyje šeimų ši tradicija yra išsaugota. Tačiau tuomet, kai yra skaičiuojami Kūčių patiekalai, turi būti skaičiuojami ir gėrimai, duona, riešutai bei kiti užkandžiai.
 2. Mokslininkai skaičiuoja, kad Kalėdų senelis, norėdamas visiems žmonėms Kūčių naktį išnešioti kalėdines dovanas, turėtų per sekundę aplankyti 822 namus, keliaujant 1050 km/val. greičiu!
 3. Tradiciškai ne vienoje pasaulio šalyje Kūčių vakarą vaikai Kalėdų seneliui palieka pyrago gabalėlių ir netgi brendžio! Taip pat nepamirštami ir Kalėdų senelio ištikimieji padėjėjai elniai, kuriems yra paliekamos morkos.
 4. Australijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Šveicarijoje kalėdinės dovanos yra išpakuojamos ne Kalėdų rytą, o Kūčių vakarą. Iš tiesų tradicijos bėgant laikui keičiasi, todėl kai kuriose šeimose ir Lietuvoje yra priimta dovanomis apsikeisti ir jas išpakuoti Kūčių vakarą.
 5. Prancūzijoje vaikai savo batus Kūčių vakarą palieka šalia židinio, kadangi jie tiki, jog Kalėdų senelis pripildys juos žaislais ir saldainiais.
 6. Kūčios ne visose pasaulio šalyse yra priskiriamos šventinei dienai, kuomet žmonėms nereikia keliauti į darbą – taip pat yra ir Lietuvoje. Tačiau Kūčių dieną yra įprasta „dirbti“ šventinėmis nuotaikomis ir darbą palikti anksčiau, bandant suspėti išrinkti paskutines kalėdines dovanas, dekoruoti savo namus ir paruošti gardžius Kūčių patiekalus.
 7. Krikščionys tradiciškai švenčia ir vidurnakčio masę, kuri vyksta vidurnaktį prieš Kalėdas. Šios ceremonijos, kuri yra rengiama daugybėje pasaulio šalių, metu yra švenčiamas Jėzaus Kristaus gimimas, kadangi yra tikima, jog jis gimė naktį. Kita vertus, pastaruoju metu vidurnakčio masės šventimas skiriasi ir pakankamai dažnai vidurnakčio masė minima nebe vidurnaktį.
 8. Kūčios yra išeiginė tokiose šalyse kaip Čekija ir Estija.
 9. Anot legendos, Šv. Nikolas paliko aukso monetų trijų neturtingų seserų kojinėse. Vieną naktį mergaitės nuėjo miegoti, palikdamos savo kojines virš židinio ugnies tam, kad jos išdžiūtų. Šv. Nikolas kaip geros valios ženklą į kaminą įmetė tris maišelius aukso monetų, kurie įkrito tiesiai į seserų kojines. Nuo to laiko visame pasaulyje yra tęsiama ši tradicija, kuomet kojinės Kūčių vakarą yra pakabinamos šalia židinio.
 10. Pirmojo pasaulio karo metais tarp britų ir vokiečių karinių pajėgų neoficialiai buvo paskelbtos „Kalėdų paliaubos“. Paliaubos prasidėjo 1914 m. Kūčių dieną – tądien buvo naudojamos dekoracijos, giedamos džiaugsmingos giesmės ir keičiamasi kalėdinėmis dovanomis. Paliaubų metu taip pat buvo leidžiama neseniai mūšyje kritusiems kariams būti palaidotiems.
 11. Didžiojoje Britanijoje yra pasakojama sena pasaka, kurioje sakoma, kad „Kūčių dieną iškepta duona niekuomet nesuges“. Tačiau tai tik pasaka. Netikėkite tuo ir jokiu būdu nevalgykite senos Kūčių dieną iškeptos duonos!
 12. Pasakoti vaiduokliškas siaubo istorijas Kūčių vakarą yra tradicija, kuri per pastarąjį amžių išnyko.
 13. Didelė dalis švedų nuo pat 1960 m. Kūčių vakarą žiūri ančiuko Donaldo animacinius filmukus.
 14. Norvegijoje žmonės Kūčių dieną slepia šluotas. Senovės pasakose yra sakoma, kad raganos ir kitos blogosios dvasios atkeliauja Kūčių naktį ir pavogusios šluotas jomis skraido, sukeldamos didžiulę sumaištį bei netvarką.

Rekomenduojame

<strong>Antakiai: formuoti, dažyti ar laminuoti?</strong>

Antakiai: formuoti, dažyti ar laminuoti?

Antakiai – vienas svarbiausių žmogaus veido akcentų, paryškinantis ne tik bruožus, bet ir suteikiantis veido emociją, išskirtinumą, unikalumą. Dažna moteris imasi antakius tobulinti dažydama, formuodama, laminuodama, o kaip geriausia elgtis? Kosmetologai sako, kad antakių formavimas yra būtinas, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ir pan. Tvarkingi antakiai suformuoja veidą, paryškina bruožus, todėl į juos nereikėtų numoti ranka. […]

<strong>3 dalykai, kaip miegamąjį paversti jaukesne vieta</strong>

3 dalykai, kaip miegamąjį paversti jaukesne vieta

Kuomet įsigyjame namus, juose neretai trūksta daiktų, detalių, kurios kalbėtų, kad tai jūsų namai. Miegamasi – viena svarbiausių patalpų namuose, kurioje žmonės ilsisi, atsipalaiduoja, todėl pasirūpinti jaukumu jame – būtina. Dalinamės 3 dalykais, kurie garantuos jaukią, net romantišką aplinką kambaryje. Jeigu norite keisti kambario interjerą iš pagrindų – pagelbės interjero dizaineriai, kurie padės išsirinkti sienų, […]

Svarbiausi dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis vaikiškas lovas

Svarbiausi dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis vaikiškas lovas

Atėjo metas jūsų mažiesiems išrinkti vaikišką lovą? Tai nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti. Vaikiškos lovos įsigijimas – tai atsakingas žingsnis tėvams. Jūsų vaikai lovoje greičiausiai ne tik miegos, bet ir žais, šokinės ar kitaip joje dūks. Žinoma, tinkamos lovos pasirinkimas užtikrins kokybišką miegą jūsų vaikams. Taigi, renkantis vaikiškas lovas verta atkreipti dėmesį į keletą […]

Kokie yra kondicionierių kriterijai ir tipai?

Kokie yra kondicionierių kriterijai ir tipai?

Tikriausiai nesvarbu apie kokį daiktą bekalbėtume, jie turi tam tikrus kriterijus ir tipus, į kuriuos atsižvelgiant galima išsirinkti patį geriausią variantą, kuris yra tinkamas būtent jums. Jie padeda apibūdinti jų darbą, turimus funkcionalumus ir kitas svarbias savybes. Kalbant apie kondicionierius namams, jie taip pat turi tokias charakteristikas, tad apie jas plačiau papasakosime šiame straipsnyje. Taip […]

Baldinių plokščių pjovimas padeda ieškantiems išskirtinių baldų

Baldinių plokščių pjovimas padeda ieškantiems išskirtinių baldų

Šiandien baldų gamyba gali užsiimti ne tik profesionalūs gamintojai, bet ir pavieniai žmonės arba smulkus verslas. Rinkoje esanti plati paslaugų pasiūla leidžia įgyvendinti net ir pačius sudėtingiausius ar netikėčiausius projektus baldų gamyboje. Pavyzdžiui, jeigu nerandate norimų baldų, galite juos pasigaminti patys. Jums reikalingas baldinių plokščių pjovimas. Kada reikalingas plokščių pjovimas? Plokščių pjovimas baldams gali būti […]

Ar šilumos siurbliai tinkami tik naujiems namams?

Ar šilumos siurbliai tinkami tik naujiems namams?

Iš anksčiau buvo galima girdėti pačių įvairiausių kalbų apie šilumos siurblius, kad jie yra nepatvarūs, ypač žiemos sezonu, kada vyrauja dideli šalčiai. Galbūt tokios situacijos buvo anksčiau, tačiau šiandien technologijos leidžia pagaminti tokius įrenginius, kurie ne tik vartotų mažai energijos, bet ir būtų patvarūs ir tarnautų ilgą laiką. Dažniausiai šilumos siurbliai oras – vanduo yra […]